GEAS, İlk Kez Taban Ücret Rakamlarını Açıkladı

Ülkemizdeki hayat pahalılığı ve beklentilerin altında gerçekleşen ücret artışları sonucunda bulanıklaşan gelir-gider dengesi, hem işveren, hem de çalışanları emeğin ücret karşılığını tanımlama konusunda zor durumda bırakmaktadır. Mevcut sorunun bir nebze üstesinden gelebilmek ve bir referans oluşturabilmek amacıya GEAS, meslektaşlarımız için taban ücret rakamlarını belirleme gereği duyarak yakın zamanda bir paylaşımda bulundu.

 

Sinema Televizyon Sendikası’nın da desteği ile uzunca bir süredir yaptığımız araştırma ve anketler neticesinde belirlediğimiz taban ücretler, MYK (Mesleki Yeterlilik Kurumu)’na kayıt ettirdiğimiz meslek tanımları çerçevesinde hazırlandı. Bu meslek tanımları; Görsel Efekt Yönetmeni, Canlandırma Yönetmeni, Görsel Efekt Uzmanı, Dikey Kurgucu, Canlandırmacı ve Görsel Tasarımcı olarak kayda geçilmiş olup aşağıdaki uzmanlıkları da kapsamaktadırlar.

 

  • Görsel Efekt Yönetmeni: VFX Supervisor, Lead Compositing Artist, CG Supervisor
  • Canlandırma Yönetmeni: Animation Supervisor, Lead Animator
  • Görsel Efekt Uzmanı: Rigging TD, Simulation Artist, Lighting Artist, Matchmove Artist, Pipeline TD
  • Dikey Kurgucu: Compositing Artist, Graphic Animator, Rotoscope Artist, Matchmove Artist
  • Canlandırmacı: Modeller, Rigger, Animator, Texture Artist
  • Görsel Tasarımcı: Storyboard Artist, Animatic Artist, Concept Artist, Character Artist, Matte Painter, Layout/Previs Artist
 

Mesleğini yukarıdakilerden biri olarak tanımlayan çalışanlar, GEAS’ın sunduğu net taban ücretlerini ve deneyim sürelerini göz önünde bulundurarak ücret talep edebilirler.

Şimdilik sadece serbest çalışan meslektaşlarımız için 3 deneyim seviyesine göre günlük ve haftalık bazda yaptığımız bu çalışmayı, 2024’te kadrolu çalışanlar için de yapabilmeyi hedefliyoruz.

 

Belirlediğimiz taban ücretlerin, paylaştığımız şekilde 15 Eylül 2023’ten itibaren şekilde uygulanmasını tavsiye ediyoruz. 

Yurtdışı ücretleri ile rekabeti koruyabilmek ve ‘nitelikli iş göçünün’ kısmen önüne geçebilmek için bu tavsiyemize işverenler tarafından da uyulmasını bekliyoruz.